21 października 2011

Z alfabetu modowego - U jak UNIQLO.

Założona w 1949 roku, wtedy jeszcze pod inną nazwą, japońska firma UNIQLO robi furorę w USA. Dzisiaj przechodząc obok nowo otwartego sklepu przy Herald Square,  zrozumiałam fenomen tej marki. Owszem, w Nowym Jorku tłumy nie dziwią, ale to co działo się przed wejściem do UNIQLO przeszło wszelkie moje oczekiwania (a naprawdę myślałam, że już nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć). 

Kolejka, na miarę tej przed Abercrombie&Fitch, ustawiała się wzdłuż Trzydziestej Czwartej Ulicy, otoczona specjalnie ustawionymi barierkami, a między przechodniami przeciskali się ochroniarze. UNIQLO przeprowadził świetną kampanię - wszędzie biegali "uniqlowcy" rozdający katalogi i zniżki na ich produkty. Chociaż mi nie chciało ustawiać się w wężyku, by dostać się do bram japońskiego imperium ciuchowego po godzinie...

UNIQLO posiada też swoje oddziały w Europie. Póki co tylko w Rosji, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Czekam aż otworzą się w Polsce i będzie to dla mnie wydarzenie na miarę pierwszej siedziby amerykańskiego GAPa w warszawskiej Arkadii. 

Czym przekonuje UNIQLO? Prostotą. Rzeczami o solidnej jakości, minimalistycznych krojach. To porządne, codzienne ubrania, przeznaczone dla konsumentów w wieku 15-60 lat. Bestsellerem są kaszmirowe swetry w niemal wszystkich kolorach tęczy, nic dziwnego skoro sprzedają się po $50.

Zachęcam do przejrzenia kolekcji na ich stronie internetowej: http://www.uniqlo.com/us/.

Japończycy umieją, Szwedzi i Hiszpanie też. Czas na polską markę, która podbije świat.

2 komentarze:

  1. Nie znałam, ale przeglądam stronę i faktycznie, masa "bazowych" rzeczy, których design może nie jest zaskakujący, ale przydadzą się w szafie. Ciekawe, jak to wygląda "na żywo", chociaż tego typu kolejki i szał zakupów (dosłownie) mnie przerażają.
    Myślę (już chyba z 15 minut) nad polską marką, która mogłaby reprezentować nasz kraj za granicą. I nie wiem. Rozumiem, że taka prostota, w połączeniu z dobrą jakością, może kojarzyć się z Japonią (A swoją drogą - Japonki mają świetny gust!), z czym kojarzy się Polska? Szczerze mówiąc... nie wiem. I nie wiem, jaki Twórca mógłby założyć rozpoznawaną markę, w jakim stylu. To chyba będą moje weekendowe rozmyślania ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Marka UNIQLO jest całkiem fajna, ale męska "część" tej firmy jakoś nie za bardzo przypada mi do gustu o wiele bardziej wolę wspomniane w tym poście Abercrombie&Fitch - męska kolekcja jest świetna ;)
    pozdrawiam i zapraszam do mnie

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...